Vánoce - nejkrásnější čas pro malé i velké děti, ale kdy říct že Ježíšek neexistuje?

11.12.2023

A je to tu opět - Vánoce. Nejkrásnější svátky, které mají velký vliv a kouzlo pro malé, ale i větší děti. Ať už se jedná o batole, malého předškoláčka či dokonce školáka, Vánoce mají vždy jiný rozměr a průběh. S batoletem jsou Vánoce krásné, s předškolákem zářivé a se školákem okouzlující a barvité.

Ty nejkrásnější Vánoce především pro děti

Domníváme se, že snad každý rodič chce vytvořit Vánoce v tom nejkrásnějším duchu. A jaký duch Vánoc to bude, záleží především na rodičích, a také na tom, jak tyto kouzelné svátky vnímáme. Pro mnoho dospělých jsou Vánoce svátky stresu, shonu a chaosu, nevíme, kam dřív skočit a od toho se odvíjí celek. Je velmi potřeba si uvědomit, že tyto svátky jsou kouzelné a krásné především bez shonu a zmatku.

Zapojte do vánoční přípravy celou rodinu. Pečte postupně, a pokud nestíháte, nepečte tolik. Můžete péct třeba jen každý víkend s dětmi. Děti milují pečení a zdobení perníčku - především holčičky rády pomáhají. Pusťte si u pečení koledy a uvolněte se krásnou atmosférou. Většina děti v tomto období píše dopis Ježíškovi, představují si, jak asi Ježíšek vypadá, jak je možné, že se k vám ke stromečku dostane. Tyto otázky a domněnky dětí jsou to nejkrásnější na Vánocích. Na Štědrý den můžete nechat pootevřené okno, aby Ježíšek mohl nadělit dárky. Rozsvítit světýlka a zpívat koledy. Stačí opravdu málo, aby děti prožívaly ty nejkrásnější Vánoce.

Jak dlouho děti věří na Ježíška?

Většinou platí, že rodiče tvrdí existenci Ježíška, jak jen nejdéle to jde. Že Ježíšek neexistuje, se děti dozvídají především ve škole. Zhruba v druhé až třetí třídě. Do první třídy je mysl dítěte ještě barvitá a svou pravdu si dítě nenechá vyvrátit. Ovšem ve vyšším ročníku je to již složitější. S faktem, že Ježíšek neexistuje, se děti vyrovnávají různě. Některým dětem to nevadí, jiné zase stále chtějí věřit, a ostatní to berou jako zradu a lež ze strany rodičů. V tento moment se jako rodiče můžeme ocitnout ve velmi složité situaci, jak to vysvětlit a kdy je nejlepší čas na přiznání?

Přiznat, že Ježíšek neexistuje, bude nejlepší tak od sedmého až do devátého roku dítěte. Nejspíš byste neměli říkat okamžitě celou pravdu. Jednoduše na tento aspekt dítě připravujte. Začněte tím, že rodiče Ježíška si nemohli dovolit žádné dary, ani ty malé, a proto příbuzní a blízcí začali Ježíškovi nosit dárky, a právě tato pravda stojí za darováním dárků mezi sebou. Nebo běžte do kostela, prohlédněte si betlém a tam vše dítěti vysvětlete. Každopádně každá rodina má tyto svátky nastavené jinak. Někteří dokonce Ježíška nemají vůbec, a v tom případě jsou ušetřeni zbytečného trápení dětí, jakmile se dozví, že Ježíšek neexistuje. Ovšem, není škoda připravit dítě o to nádherné kouzlo Vánoc?

MoDaLeS
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!